. ŚW. DOMINIK SAVIO PATRONEM MINISTRANTÓW DIECEZJI LEGNICKIEJ - 10 PAŹDZIERNIKA 2007

Jakiś tłum przez miasto gna... , śpiewają kibice udający się na mecz swej drużyny. W środę 10 pażdziernika ok. 17:00 w Lubinie przy ul. Jana Pawła II, można było również zauważyć tłum chłopaków, którzy gdzieś w grupach kilkudziesięciu osobowych podążali. Zamiast jednak szalików, mieli założone komże, pelerynki i alby, a szli nie na stadion, ale na skrzyżowanie ulic Parkowej z Bolesławiecką. Tam o godz. 17:00 miał zjawić się bus z relikwiarzem św. Dominika Savio, który za godzinę miał zostać ogłoszony w sposób uroczysty prze ks. Biskupa Stefana Cichego patronem ministrantów diecezji legnickieji. Na chodniku rzesze ludzi, prawy pas jezdni na długości kilometra zajęty przez Liturgiczną Służbę, za nimi harcerze, orkiestra górnicza i ponad 50 kapłanów z ks. Biskupem na czele. Wszyscy trwają w milczeniu... Ktoś delikatnie krzyknął jedzie, orkiestra zaczęła wygrywać radosnego marsza... i już po kilku chwilach, wspaniały dwumetrowy relikwiarz ze Dominikiem Savio jest wśród nas witany przez gospodarza ks. Biskupa Stefana Cichego. Ruszamy w radosnym marszu do kościoła św. Jana Bosko...

Okazuje się, że za pól godziny duży kościół ledwo mieści ok. 800 osobową grupę ministrantów i lektorów i tłum wiernych. O godz. 18:00 rozpoczynamy uroczysta Mszę św. śpiewem ku czci św. Dominika Savio. Mszę pod przewodnictwem naszego ks. Ordynariusza koncelebruje 52 kapłanów, nad przebiegiem Liturgii czuwają ks. Marek i ks. Mariusz... Na początku Eucharystii wita wszystkich serdecznie ks. Proboszcz Stanisław Łobodziec... Na jego twarzy widać zmęczenie- skutki przygotowań, ale też wielką radość. Podczas kazania Ks. Inspektor Bolesław Kaźmierczak przybliżył nam postać i drogę do świętości Dominika Savio, który w szkole św. Jana Bosko wzrastał w cnotach. Następnie ks. Biskup poproszony przez Diecezjalnych Duszpasterzy LS uroczyście ogłosił św. Dominika Savio - patronem ministrantów i lektorów diecezji legnickiej. Wywołało to burzę braw i radości. Następnie poświęcono sztandar i przedstawiciel całej Liturgicznej Służby Grzegorz Grzegorski wygłosił Akt Zawierzenia.

W darach ofiarnych wspólnota salezjańska ofiarowała ks. Biskupowi a zarazem całej diecezji relikwiarz z relikwiami (dużo mniejszy od tego, który przybył, ale autentyczność potwierdzona certyfikatem) oraz ornat z wizerunkiem świętego piętnastolatka. Czuło się wielkie wzruszenie i klimat radości oraz wielkiego święta, więc nawet najmłodszymi ministrantom i dziewczynkom ze scholi Msza św. się nie dłużyła. Na koniec ks. Bogusław Wolański podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tej uroczystości. Na ręce ks. Proboszcza Stanisława Łobodźca złożył serdeczne wyrazy wdzięczności wspólnocie Salezjanów z Lubina. Wiele ciepłych słów padało z jego ust w kierunku różnych osób, tak, że ciężko jest ich wszystkich przywołać, ale jego słowa było słodkie jak miód i śmiało można by go nazwać „złotoustym”

Po uroczystej Eucharystii wszyscy zostali zaproszeni na plac kościelny gdzie już paliło się kilka ognisk ze strzelającymi kiełbaskami na ruszcie, a z garnków wydobywał się wspaniały zapach... bigosu przygotowanego przez Jadłodajnię im. św. Jana Bosko. Wszyscy więc z kościoła udali się tam z pośpiechem i zgromadzili się przy owych smakołykach chcąc wzmocnić się fizycznie. O godz. 20:30 ponownie spotykamy się w kościele na Adoracji przy relikwiach św. Dominika Savio. Później Liturgiczna Służba rozjeżdża się do własnych domów, miast, parafii... My zaś trwamy nadal. Już o godz. 21:30 na uroczystą Mszę gromadzi się młodzież i cała Rodzina Salezjańska pod przewodnictwem ks. Inspektora Bolesław Kaźmierczaka, po niej zaś trwamy znów na modlitwie i czuwaniu aż do północy. Dzień 11 października to czas hołdu oddawanego przez dzieci i młodzież z salezjańskiego Gimnazjum i Liceum. Ok. godziny 11:30 żegnamy święte relikwie ogromnymi brawami, które udają się do kościoła pw Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wiele wrażeń, które są już tylko wspomnieniem możliwe było dzięki wielkiej współpracy Salezjanów z ks. Ordynariuszem i Duszpasterzami diecezji legnickiej. Jeśli z różnych powodów nie brałeś udziału w tych wspaniałych uroczystościach masz czego żałować, gdyż po Peregrynacji w Polsce, relikwiarz z relikwiami św. Dominika Savio na stałe zostanie wmurowany w ołtarzu bocznym bazyliki Wspomożycielki Wiernych w Turynie.

Ks. Mariusz Kostrzewski SDB

Dwie pieśni o Dominiku Savio:

Błogosławione serca

Plik muzyczny .WMA (wielkość ok. 1,12 MB)

Zapis nutowy .TIF (wielkość ok. 142 KB)

Dominiku nasz patronie

Plik muzyczny .WMA (wielkość ok. 715 KB)

Zapis nutowy .TIF (wielkość ok. 133 KB)